Spilloljebehållare sug- & gravidation 90 l förkam.

Artikelnummer: gm-44091
Pris:

18 683,75 kr Pris inkl. moms
Pris exkl. moms 14 947 kr
14 947 kr Pris exkl. moms
Pris inkl. moms 18 683,75 kr

Beskrivning

Modell med höj- och sänkbar uppsamlingsskål. Visuell kontroll av den uppsugna mängden genom det genomskinliga nivåröret. Tömning av behållarna kan ske alternativt via tryckluftstömning, gravitation eller pumpas ut med pump placerad på enheten eller externt placerad sugpump. Stor tratt med filter för att smuts inte ska följa med ner i uppsamlingskärlet. Kan användas under lyftar eller i gropar.

Kan användas för att med vakuum suga ut spillolja från fordon. Undertryck genereras av en ejektor (drivs av tryckluft 6,5-7 bar). Enheten behöver inte vara ansluten till tryckluften efter det att vakuum genererats. Levereras med en sug-sondsats bestående av 6 sugsonder och 3 adaptrar, se bild.

Denna modell kan tömma fordon både med gravitation och vakuum. Levereras med transparent 8 liters vakuumbehållare ”förkammare”,en fördel om man vill kontrollera det man sugit ur fordonet.


Specifikationer